Race Results

2013 WMBA Race Team Results

Andrea Bruder

-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
1st place 30-39 Cross-country
-Battle of the Bear, Lakewood, CO
1st place 30-39
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
10th place Female 3-4
-Durango Mountain Bike Specialists, Durango, CO
2nd place overall Women
-Beti Bike Bash, Lakewood, CO
2nd place Cat 2

Stacy Gery

-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
3rd place 30-39 Marathon
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
9th place Solo Female

Julie Glenn

-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
13th place Female Duo

Tracy Hankinson

-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
8th place Female Duo

Heather Haynes

-Beti Bike Bash, Lakewood, CO
16th place Cat 2 30-39
-Ascent Cycling Series, Colorado Springs, CO
3rd place Cat 2

Laurien Moes

-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
2nd place 30-39 Cross-country
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
10th place Female 3-4

Kelly Neville

-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
2nd place 20-29 Marathon
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
12th place Solo Female
-24 Hour Burn, Wilkesboro, NC
1st place Solo Female

Becca Opaluch

-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
2nd place 20-29 Marathon
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
10th place Female 3-4
-Gunnison Half Growler, Gunnison, CO
4th place 20-29

Jess Smith

-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
8th place Female Duo
-Beti Bike Bash, Lakewood, CO
3rd place 30-39 Expert

Lonna Thelen

-Gunnison Half Growler, Gunnison, CO
11th place 30-39

Lindsey Watson

-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
13th place Female Duo

Overall 2012 WMBA Race Team Results

  • 1st Place Finishes: 13
  • 2nd Place Finishes: 15
  • 3rd Place Finishes: 7

WMBA race team present at 25 races in 2012!

Jessica Conner
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
9th place Female Duo
-Gunnison Half Growler, Gunnison, CO
Single-speed Open
-Beti Bike Bash, Denver, CO
4th place Single-Speed
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
1st place Single-Speed
-Sand Creek Series #3, Colorado Springs, CO
1st place Single-Speed
-Sand Creek Series #5, Colorado Springs, CO
2nd place Single-Speed

Sarah Gibeau
-24 Hours in the Old Pueblo, Tucson, AZ
2nd place 4-person Female Team
-Spa City Ultra Endurance Series, Arkansas
2nd place Full Marathon
-Colorado College Criterium, Colorado Springs, CO
3rd place, Women’s Open
-El Paso Puzzler, Texas
2nd place Pro/Open
-Sand Creek Series #1, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 1

Julie Glenn
-Voodoo Fire, Pueblo, Colorado
1st place Sport XC 50+
-Teva Mountain Games, Vail, Colorado
7th place Vet Sport
-Sand Creek Series #1, Colorado Springs, CO
7th place Cat 2
-Beti Bike Bash, Denver, CO
4th place Cat 2 50+
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 2
-Ute Valley Pro XCT, Colorado Springs, CO
1st place Cat 2 50-54
-Steamboat Stinger, Steamboat, CO
16th place Women’s Duo
-MTB Nationals, 24 Hours of COS, Colorado Springs, CO
2nd place Duo Female Team

Tracy Hankinson
-12 Hours of Mesa Verde, Cortez, CO
9th place Female Duo
-Gunnison Half Growler, Gunnison, CO
Open 30-39
-Teva Mountain Games, Vail, CO
16th place Cat 1
-Beti Bike Bash, Denver, CO
10th place Cat 1
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
4th place Cat 1
-The Captain Enduro, Colorado Springs, CO
2nd place Pro/Open
-Sand Creek Series #4, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 1
-The Whole Enchilada Enduro, Moab, UT
6th place Amateur Women

Hillary Hienton
-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
4th place Half-Marathon 30-39
-Beti Bike Bash, Denver, CO
9th place Cat 1
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
3rd place Cat 1
-Breck 32, Breckenridge, CO
2nd place 30-39
-Sand Creek Series #4, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 1
-MTB Nationals, 24 Hours of COS, Colorado Springs, CO
4th place Open Team

Kerri Willis
-Voodoo Fire, Pueblo, CO
1st place Sport Single-Speed
-Ridgeline Rampage, Castle Rock, CO
1st place Sport Single-Speed
-Battle of the Bear, Denver, CO
1st place Sport Single-Speed
-Beti Bike Bash, Denver, CO
3rd place Single-Speed
-Breck Fall Classic, Breckenridge, CO
3rd place Expert
-MTB Nationals, 24 Hours of COS, Colorado Springs, CO
3rd place Solo Female Pro

Kennon Roeber
-Teva Mountain Games, Vail, CO
4th place Cat 1
-Beti Bike Bash, Denver, CO
2nd place Cat 1
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
5th place Cat 1
-The Captain Enduro, Colorado Springs, CO
1st place Pro/Open
-Colorado Freeride Festival Enduro, Winter Park, CO
9th place Pro
-The Whole Enchilada Enduro, Moab, UT
4th place Pro Women

Cami Stock
-Sand Creek Series #1, Colorado Springs, CO
1st place Cat 3
-Teva Mountain Games, Vail, CO
1st place Cat 3
-Beti Bike Bash, Denver, CO
5th place Cat 2 30-39
-Firecracker 50, Breckenridge, CO
39th place Co-ed Duo Team
-Sand Creek Series #3, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 2
-Sand Creek Series #5, Colorado Springs, CO
2nd place Cat 2

Lindsey Watson
-Voodoo Fire, Pueblo, CO
1st place Sport XC
-Teva Mountain Games, Vail, CO
11th place Cat 2
-Sand Creek Series #1, Colorado Springs, CO
3rd place Cat 2
-Beti Bike Bash, Denver, CO
3rd place Cat 2 19-29
-Sand Creek Series #2, Colorado Springs, CO
1st place Cat 2
-Ute Valley Pro XCT, Colorado Springs, CO
1st place Cat 2 20-29
-The Captain Enduro, Colorado Springs, CO
4th place Pro/Open
-MTB Nationals, 24 Hours of COS, Colorado Springs, CO
2nd place Duo Female Team

2011 WMBA Race Team Results

Cheyenne Mountain Explosion April 10

  • Kennon placed 2nd in CAT 1
  • Tracy placed 3rd in CAT 2

Mountain Post Challenge Hero Series April 16th

  • Vivian 1st place

Lake Pueblo Arkansas Point Challenge April 17th

  • Vivian 5th in Cat 2
  • Hillary 7th in Cat 1

Voodoo Fire Race in Pueblo April 23rd

  • Jessica Conner 1st in Singlespeed Half Marathon Women
  • Colleen Cameron 4th in Half Marthon Women
  • Kerri Mosman 5th in Half Marathon Women

Gunnison Half Growler

  • Stephanie Ward, 2nd in 30-39
  • Melissa McMartin, 5th in 30-39
  • Jessica Conner, 2nd in Singlespeed

Ascent Cycling Series 2011 presented by Sand Creek Sports

WMBA Podium Results for the Series Overall:

SS Women

  • Hillary Hienton-1st Place
  • Jessica Conner-2nd Place

Cat 1 Women

  • Stephanie Ward- 1st Place
  • Tracy Hankinson-3rd

Cat 2 Women

  • Vivian McDuffie-1st
  • Melissa McMartin-2nd

Cat 3 Women

  • Andrea Caraway-1st
  • Cami Stock-2nd
  • Heidi Hudson-3rd

Individual Results from each Race
Palmer Park
SS Women

  • Hillary Hienton -1st
  • Jessica Conner-2nd
  • Amelia Taylor-3rd

Cat 1 Women

  • Mary Hoyle-1st
  • Tracy Hankinson-3rd
  • Stephanie Ward-4th

Cat 2 Women

  • Lindsey Watson (19-29)-1st
  • Kerri Mosman (30+)-1st
  • Vivian McDuffie (30+)-2nd

Cat 3 Women

  • Emily Wysocki-1st

Bear Creek #1
SS Women

  • Hillary Hienton -1st
  • Jessica Conner-2nd

Cat 1 Women

  • Stephanie Ward-2nd

Cat 2 Women

  • Colleen Cameron-1st
  • Melissa McMartin-2nd
  • Lonna Thelen-4th
  • Vivian McDuffie-5th
  • Amelia Taylor-6th

Cat 3 Women

  • Regina Bailey 1st
  • Emily Wysocki-5th

Bear Creek #2
SS Women

  • Hillary Hienton-1st

Cat 1 Women

  • Stephanie Ward-2nd
  • Tracy Hankinson-3rd

Cat 2 Women

  • Lindsay Watson (19-29)-1st
  • Melissa McMartin (30+)-1st
  • Lonna Thelen (30+)-2nd
  • Vivian McDuffie (30+)-4th

Cat 3 Women

  • Cami Stock-2nd
  • Andrea Caraway-3rd
  • Heidi Hudson-5th
  • Regina Bailey-6th

Cheyenne Mountain State Park
SS Women

  • Hillary Hienton-1st
  • Jessica Conner-2nd

Cat 1 Women

  • Stephanie Ward-3rd
  • Colleen Cameron-4th

Cat 2 Women

  • Vivian McDuffie-1st
  • Melissa McMartin-2nd
  • Christine Lynch-5th

Cat 3 Women

  • Andrea Caraway-1st
  • Cami Stock-2nd
  • Heidi Hudson-4th

Beti Bike Bash on June 12th in Lakewood, CO

SS Category

  • Hillary Heinton-2nd Place

Cat 2 Women ages 19-29

  • Lonna Thelen-1st Place

Cat 2 Women ages 50-59

  • Vivian McDuffie-1st

Cat 3 Women ages 30-39

  • Cami Stock- 1st

SolVista Triple DHip- Downhill Stage Race

  • Kennon Roeber- 2nd place Stage 1, 1st place Stage 2, and flatted Stage 3
  • Lindsey Watson- 6th place Stage 1, 7th place Stage 2, and 5th place Stage 3, 5th place Overall

Firecracker 50 Race in Breckenridge July 4th

  • Stephanie Ward- 4th Place Maverick Coed Team
  • Melissa McMartin and Kerri Mosman- 1st place Women’s Cat 2 Duo Team
  • Tracy Hankinson- 6th place Cat 1 Women
  • Colleen Cameron- 5th place Maverick Women